Porady: adaptacja dziecka w przedszkolu

ADAPTACJA

To często używane słowo w kręgach pedagogicznych i rodzinnych zwłaszcza w okresie, kiedy wrzesień zbliża się naprawdę wielkimi krokami.

Czym jest adaptacja? To przystosowanie się do nowych warunków.

 Czym są nowe warunki? 

- To nowe, nie poznane jeszcze przez dziecko otoczenie. 

- To nowe, nie znajome miejsce i jego nowe zapachy, kolory, układ pomieszczeń. 

- To nowe, obce osoby, nowi dorośli zwani najczęściej "ciociami" lub "paniami", mówiący nieznanym głosem. 

- To również nieznane dzieci i nowe zasady funkcjonowania przez cały przedszkolny lub szkolny dzień. 

Tak duża liczba NOWEGO i nieznanego budzi w dzieciach lęk i to on jest największym antagonistą adaptacji.

Zadaniem rodziców jest pomóc dziecku w zaakceptowaniu i oswojeniu lęku. 

Co może zrobić rodzic by pomóc dziecku przejść przez trudny okres adaptacji?:

  • Zbudować w sobie pewność, że wybrał najlepszą placówkę w której dziecko będzie pod dobrą opieką wykwalifikowanej i godnej zaufania kadry.;) Dlaczego? Ponieważ dzieci mają wewnętrzny "radar" wyłapujący emocje, które odczuwamy. Jeżeli dzieci odczytają, że rodzice odczuwają lęk, będzie to dla nich sygnał do dodatkowego niepokoju (drogie mamy zmarszczka zatroskania na czole na pewno maluszkowi nie pomoże, w tej sytuacji lepsze rozwiązanie to przejęcie obowiązku odprowadzania pociechy przez mniej emocjonalnego tatę).

  • Oswoić latorośl z miejscem do którego będzie uczęszczało. Kilka wypraw do przedszkola pozwoli szkrabowi na zapoznanie się i oswojenie z otoczeniem, do którego będzie przychodzić na stałe. Dobrze kiedy przedszkole organizuje spotkania adaptacyjne oraz rozplanowuje wprowadzanie do przedszkola pojedynczo dzieci by nie kumulować przyjmowania wszystkich na pierwsze dni września.

  • Wysłuchać dziecko aktywnie. Co to znaczy?  Kiedy mały człowiek wyraża bunt, sprzeciw, opór, lęk rodzic może wysłuchać aktywnie emocje dziecka i przebić w ten sposób emocjonalny balonik. Aktywne słuchanie jest kluczową umiejętnością kiedy dziecko ma problem! 

  • Rodzic może "oswajać" przedszkole na gruncie domowym. W tę opcję wchodzi: 

- czytanie opowiadań o przedszkolu,

- mówienie o czasie swojego dzieciństwa, 

- o ulubionych zabawach z przedszkola,

- recytowanie wierszyków, które pamiętamy, 

- wspominanie przygód z przedszkolnego podwórka i dzieci, które się tam spotkało (wymaga, to niejednokrotnie do sięgnięcia w naprawdę głębokie obszary pamięci, ale z pomocą mogą przyjść dziadkowie i poopowiadać o przedszkolnych perypetiach córki czy syna).

  • Wraz z dzieckiem może zorganizować wyprawę na "przedszkolne" zakupy i pozwolić latorośli wybrać wyposażenie takie jakie młody adept zapragnie posiąść (wymarzone kapcie, worek, ulubioną pastę i szczoteczkę do zębów). Taki zestaw specjalny, tylko do przedszkola.

Życzymy powodzenia w oswajaniu lęków, tak swoich jak i dziecka ;-)

*T. Gordon,  "Wychowanie bez porażek czyli Trening skutecznego Rodzica" Oficyna Wydawnicza PAX, Warszawa 2014

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY POMÓC DZIECKU PRZEJŚĆ PRZEZ TRUDNY OKRES ADAPTACJI PRZEDSZKOLNEJ?  W Niepublicznym Przedszkolu „Oleńka” dni adaptacyjne trwają 3 dni. To Państwo decydują kiedy chcą zapoznać dziecko z przedszkolem. Dotychczasowe doświadczenia skłaniają nas ku przeprowadzaniu indywidualnego systemu dni adaptacyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest głębsze pochylenie się nad konkretnym dzieckiem, jego potrzebach i problemach związanych z wejściem do nowej społeczności przedszkolnej. Podczas takich spotkań, rodzice razem ze swoimi dziećmi mogą uczestniczyć we wspólnych zabawach i zajęciach, które służą zapoznaniu otoczenia i innych dzieci. We współpracy z Rodzicami istotną rolę odgrywa informacja zwrotna, którą rodzice otrzymają od nauczycielek. Dotyczyć ona będzie różnych aspektów funkcjonowania dziecka w grupie przedszkolnej. Podczas adaptacji postaramy się ukształtować w dziecku pozytywny stosunek do przedszkola i nauczycielek, co pozwoli zmniejszyć lęk dziecka przed nowym i nieznanym. Czas poświęcony dziecku w tym okresie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale z całą pewnością zmniejszy ich siłę i natężenie.

 

Pakiety zdjęć (po zalogowaniu)

LogowaniePIĘCIOLATKI: Nasza placówka otrzymała zgodę Kuratorium Oświaty na przyjmowanie, od 1 września 2011 roku, dzieci pięcioletnich.