Dzień Babci i Dziadka w Oleńce - video

 
Wyprawka Przedszkolaka

Co będzie nieodzowne?

 

Ubranka do przedszkola:

 • Obuwie do przedszkola: kapcie najlepiej na rzepy lub zatrzaski, koniecznie antypoślizgowe

 • Do kompletu worek

 • Komplecik ubranek do przebrania, np. dresik, koszulka, majteczki, rajstopki lub skarpetki (dla młodszych kilka par majteczek)

 • Śliniaczki dla najmłodszych

 • Dzieci śpiące przynoszą zimą: poduszkę, kołderkę, prześcieradełko i ciepłą piżamkę, latem: kocyk i piżamkę z krótkimi rękawkami.

Ubranka na dwór:

 • Kurtka

 • Spodnie, w zimie ocieplane, najlepiej wodoodporne

 • Ciepłe rękawiczki, również nieprzemakalne

 • Stosowne obuwie: zima ocieplane, na deszczowe dni najlepiej gumowe

 • Szalik, czapka, sweter lub polar

 • W gorące, słoneczne dni: koniecznie nakrycie na głowę, koszulka, spodenki

Artykuły higieniczne:

 • Dla maluszków: pieluszki, chusteczki wilgotne, śliniaczki

 • Dla wszystkich: szczoteczka i pasta do zębów oraz kubeczek 

 

Następujące rzeczy: pościel, pasta do zębów, kubeczki powinny być trwale podpisane.

Wymienione wyżej przedmioty są podstawowymi, może się okazać, że potrzebne będzie coś więcej. Wszystkiego dowiedzą się Państwo w naszym przedszkolu.

 
Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym otoczeniu, pod opieką osoby trzeciej.

 

Odpowiednio wcześniej przygotowujemy dziecko do zmiany:

- wspólny spacer z zaprzyjaźnioną osobą i pozostawianie dziecka na chwilę pod jej opieką; należy stopniowo przedłużać czas pozostawiania malucha pod opieką tej osoby; Przyzwyczajamy dziecko do rozstań i powrotów, pozwoli to zapobiec częstemu wśród małych przedszkolaków wrażeniu, że gdy mama ginie z oczu odchodzi na zawsze.

- wizyta u znajomych: dziecko bawi się z innymi dziećmi, podczas gdy dorośli zajęci są rozmową w innym pomieszczeniu; taką sytuację także trzeba powtarzać

- wyprawa z dzieckiem na zakupy w małym sklepie; dziecko ma stanąć z boku i poczekać (w zasięgu wzroku ma dorosłego); żeby poczuło sie pewniej, trzeba wręczyć mu jakiś przedmiot - koszyk, torbę na zakupy

- pozostawianie dziecka np. "w przechowalni" dla dzieci w większych domach handlowych na czas zakupów; można tam dziecko zostawić i stopniowo wydłużać czas robienia zakupów. 

 

Chodzi o stopniowe oswajanie dziecka - ma ono pozostać pod opieką obcej osoby najpierw przez krótką chwilę, potem coraz dłużej. Trzeba dziecku dokładnie wyjaśnić, co je czeka, opowiedzieć, co będzie robiło i przyjść w obiecanym czasie. Po udanym pobycie pod opieką osoby dorosłej należy okazać radość z tego, że maluch był dzielny.

- Jeśli to tylko możliwe, warto dać maluchowi szansę, aby wcześniej (jeszcze przed tygodniem adaptacyjnym) poznał nauczyciela i nowe miejsce

- Jeśli znamy jakieś inne dziecko, które wraz z naszym będzie uczęszczało do przedszkola spróbujmy zaaranżować wcześniejsze spotkanie, żeby maluchy mogły się razem pobawić i poznać. Zobaczenie znajomej twarzy pierwszego dnia będzie dla małego przedszkolaka dużym ułatwieniem.

- Wspólne kompletowanie wyprawki. Wbrew pozorom to nie tylko konieczny wydatek, ale i szansa na zmniejszenie stresu malucha w pierwszych dniach w przedszkolu. Wspólne zakupienie ładnego plecaczka i innych niezbędnych do przedszkola przedmiotów, uczynią przygotowania atrakcyjnymi. Zaangażowanie malucha w zakupy i przygotowania pozwala mu poczuć, że ma ulubione przedmioty, które będą towarzyszyły maluchowi podczas dnia spędzanego w nowym miejscu, np. szczoteczka do zębów ze smokiem, worek na buty z księżniczką, kapcie z ulubioną postacią z bajki –  pozwolą poczuć się raźniej, gdy mama będzie daleko.

- Czytanie książeczki o przedszkolu – my przygotowywaliśmy się z „Zuzia idzie do przedszkola”. Czytanie książeczki pomaga w rozmowie z dzieckiem o przedszkolu, o tym co je tam czeka, a także o samym rozstaniu i związanych z nim emocjach.

- Dla dziecka bardzo ważna jest przewidywalność zdarzeń i rytuały, dzięki którym czuje się bezpiecznie. Warto zatem ustalić jakąś krótką formę pożegnania przy odprowadzaniu pociechy do przedszkola, która będzie za każdym razem powtarzana, czyli na przykład dwa buziaki i przytulenie, po czym dziecko idzie do swojej grupy w przedszkolu. Bardzo ważne jest, aby takie pożegnania trwały krótko i nie powodowały nadmiernej eskalacji emocji.

- Jeśli mimo wszystko dziecko ma kłopot z adaptacją do nowych warunków, można dać mu do przedszkola jakiś ulubioną zabawkę, tak aby miało ze sobą coś swojego, znanego. Dodatkowo istotne jest, aby wyposażyć pociechę w umiejętność rozładowywania napięcia emocjonalnego i powiedzieć, że jeśli będzie czuło się źle, będzie smutne lub samotne, to niech przytuli mocno przedmiot zabrany ze sobą, a wtedy przypomni mu się, że mama i tata na pewno wrócą o umówionej porze. 

Można również wyposażyć malucha w niewielkie zdjęcie rodzica/rodziców, najlepiej zabezpieczone folią. Gdy dziecko mocno zatęskni - w każdej chwili może spojrzeć na fotografię uśmiechniętych rodziców, która z pewnością doda mu otuchy.

 

Pierwsze dni w przedszkolu mogą okazać się bardzo trudne. Zdecydowanie łatwiej jest dzieciom, które do tej pory pozostawały czasem pod opieką dalszych krewnych, zaufanych znajomych.

Małe dzieci nie wiedzą co to znaczy „będę niedługo, o szesnastej itp.” W odczuciu trzylatka mama zostawiając go w nieznanym mu miejscu odchodzi na zawsze, dlatego bardzo ważna jest konkretna odpowiedź rodzica na pytanie „kiedy przyjdziesz?” i bezwzględne dotrzymywanie słowa, szczególnie w pierwszych dniach.

Warto wcześniej zadbać także o kontakty z rówieśnikami – choćby na placu zabaw, aby dziecko przyzwyczaiło się do obcowania z wieloma osobami na raz. Pierwsze zderzenie z dziećmi dopiero w przedszkolu może skutkować konfliktami i poczuciem zagubienia.

Tak naprawdę w prawidłowej adaptacji przedszkolnej najważniejsze jest przekonanie rodzica, że to najlepszy moment na posłanie dziecka do przedszkola. Jednak najczęściej sami jesteśmy przerażeni perspektywą pozostawienia naszej pociechy na kilka godzin pod opieką obcych osób.

Ważne jest zaufanie do placówki oraz wiara w kompetencje pracujących tam nauczycieli. Niewskazane jest dyskutowanie o zaletach i wadach danego miejsca w obecności dzieci, ponieważ lęk rodzica wzmaga niepokój dziecka.

Równolegle należy zadbać o swoje przygotowanie na rozstanie z dzieckiem, ponieważ w sytuacji, kiedy rodzic wewnętrznie nie będzie do tego gotowy, to nawet najlepsze sposoby i rady zawiodą, a dziecko zestresuje się i stawi zdecydowany opór wobec przedszkola. Jeśli wtedy mama lub tata ulegnie i zabierze dziecko z przedszkola, to może mieć stuprocentową pewność, że następnym razem jego pociecha zrobi dokładnie tak samo, aby osiągnąć swój cel, czyli nie zostać w przedszkolu.

 

Wszystkim rodzicom, którzy w tym roku pierwszy raz posyłają swoje dzieci do przedszkola, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

 
Nagrywamy Hymn Oleńki w studiu RDC - video

 
Piknik z okazji Dnia Dziecka - video

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 4

Pakiety zdjęć (po zalogowaniu)

Logowanie



PIĘCIOLATKI: Nasza placówka otrzymała zgodę Kuratorium Oświaty na przyjmowanie, od 1 września 2011 roku, dzieci pięcioletnich.